Czy matematyka rządzi naszym światem?

"Czy matematyka rządzi naszym światem? Liczby małe i WIELKIE"

Czy matematykę można i warto polubić?
Można. Nie tylko polubić, ale nawet pokochać.
Matematyka towarzyszy nam od  naszego urodzenia przez całe życie. Pamiętacie, jak zaczynały się często baśnie? „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami….”
W codziennym życiu spotykamy się z różnymi liczbami. Czasami są one bardzo duże, a czasami wyjątkowo malutkie.
Gdzie występują duże i małe liczby w naszym świecie? Czy tylko w obliczeniach naukowych i baśniach? Spotykasz je wszędzie. W kosmosie, w świecie galaktyk i w przyrodzie, która nas otacza. Zarówno w makroświecie – tym, który widzisz, jak i w mikroświecie – świecie atomów. Nasz świat jest nieskończenie mały i nieskończenie wielki.
Czy wiesz, że wielkość atomu ma się tak do wielkości jabłka, jak jabłko do wielkości Ziemi?
Zastanów się, czy możliwy jest nasz świat bez liczb.
Czy np. :

1. Istniałyby banki i sklepy?
  2. Czy mogłabyś/mógłbyś obchodzić urodziny i dostawać prezenty? (nie znając swojej daty urodzenia poza porą roku?) Jak udałoby ci się podzielić tort dla gości, gdybyś nie znał liczb?
  3. Czy wiedziałbyś bez zegarka, kiedy dotrzeć do szkoły, kina, cyrku?
  4. Czy człowiek mógłby latać w kosmos i wylądować na Księżycu? Czy możliwe by było zmierzenie odległości Ziemi do Księżyca?
  5. Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez samochodu, samolotu, domów ?
  6. Czy można stać się wtedy miliarderem lub chociaż milionerem?
  7. Czy potrafiłbyś żyć bez komputera, telefonu, telewizji czy gier komputerowych?
    Zastanów się, czy odległość od Ziemi do Słońca to duża liczba i co dla ciebie oznacza bardzo mała liczba.

MATEMATYKA NIE KOŃCZY SIĘ W SZKOLE!